Пожежні команди в сільській місцевості: вони є, але їх недостатньо

У 2021 році на території Вараського району було зареєстровано 137 пожеж, на яких загинула 1 особа та ще 4 громадян, з який 1 дитина були травмовані. Вогнем знищено чи пошкоджено 118 будівель та споруд, 15 одиниць техніки, 44 тони кормів. Прямі матеріальні збитки від пожеж становлять понад 9,98 млн. грн., побічні – 22,79 млн. грн.

Аналіз стану із пожежами свідчить, що упродовж багатьох років значна кількість пожеж припадає на сільську місцевість, де щороку виникає понад 85 % від їх загальної кількості, та гине приблизно 90 % громадян від загальної кількості загиблих на пожежах.

Мешканці сільських населених пунктів, віддалені від міст та селищ, де є професійні вогнеборці, подекуди навіть на десятки кілометрів, у випадку виникнення пожежі стають заручниками часу, який витрачають пожежні автоцистерни на прибуття до місця виклику.

Відтак питання створення в сільській місцевості пожежних команд (МПК) – одне з актуальних питань сьогодення. На теперішній час на території Вараського району функціонує 9 підрозділів місцевої пожежної охорони: 2 МПК на території Вараської тергромади в селах Мульчиці та Більська Воля; 4 МПК на території Зарічненської тергромади в селах Борове, Вичівка, Дібрівськ, Кухітська Воля; 1 МПК в селі Кідри Каноницької тергромади; 1 МПК в селі Великі Цепцевичі Антонівської тергромади; 1 МПК в селі Локниця Локницької тергромади.

Згідно перспективного плану у Вараському районі планується створити ще як мінімум 3 підрозділи МПК: в селах Воронки та Степангород Володимирнецької територіальної громади, а також Центр Безпеки в с.Кухче Локницької територіальної громади.

На даний час особливе занепокоєння викликає протипожежний захист сільських населених пунктів Володимирецької селищної територіальної громади, а саме напрями на села Степангород, Малі Телковичі та Бишляк. Дані населені пункти віддалені від найближчої пожежної частини, яка знаходиться в смт.Володимирець на відстань у 32, 39 та 37 кілометрів відповідно. У випадку виникнення пожежі час прибуття до місця виклику та ще й враховуючи стан доріг значний, і вогонь за цей час встигає нанести великі збитки.

А дорогоцінний час йде, і день за днем в сільських населених пунктах виникають пожежі, які раз за разом підтверджують те, що пожежа в селі в якому немає пожежної команди – це трагедія для тих, де вона виникла. Знову підіймаються проблемні питання, коли пожежний автомобіль із Володимирця прямує на пожежу 30 – 40 хвилин, а то і годину, коли витративши запас води з пожежного автомобіля постає питання «де можна заправитись водою?» і знову тупик, обумовлений безвідповідальністю. Зазначені питання можуть бути вирішені виключно створенням місцевих, або добровільних пожежних команд, які б змогли гасити пожежі на початковому етапі, і стикаючись з проблемами протипожежного водопостачання на селі, вирішувати їх на місцевому рівні.

В рамках реалізації Стратегії реформування системи Державної служби України з надзвичайних ситуацій, схваленої розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 року № 61-р, а також відповідно до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2014 року № 333-р, Законом України “Про місцеве самоврядування України” та статтею 19 Кодексу цивільного захисту України визначено повноваження органам місцевого самоврядування у сфері організації заходів цивільного захисту, а саме – запобігання надзвичайним ситуаціям, захисту населення і територій від природних та техногенних загроз, реагування на надзвичайні ситуації та ліквідації їх наслідків.

Тобто, відповідно до цього в країні передбачається утворення органами місцевого самоврядування нових місцевих пожежно-рятувальних підрозділів, що є найбільш ефективним у реагуванні на пожежі та інші надзвичайні події в сільській місцевості. Цей досвід взятий з практики країн ЄС: Федеративної Республіки Німеччина, Республіки Польща, Республіки Австрія, Словацької Республіки, та ін.

Тому, враховуючи це, роботу зі створення МПО потрібно продовжувати, адже це забезпечує оперативне і швидке реагування на ліквідацію пожеж та інших надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути на території того чи іншого сільського населеного пункту. А це, без перебільшення, десятки, а то й сотні тисяч гривень врятованого, роками нажитого майна громадян, їх господарств, домівок, та навіть врятовані людські життя.

Начальник відділу ОППЗ та ЦЗ Вараського РУ ГУ ДСНС України у Рівненській області

А. МУРАВИНЕЦЬ