Податкова інформує

Рівненщина: про свої доходи вже прозвітували майже 5 тисяч жителів області

Кампанія  декларування громадянами доходів, яка розпочалась  1 січня  поточного року, добігає до завершення.

Як повідомила заступник начальника ГУ ДПС у Рівненській області Надія Друзюк, свій громадянський обов’язок щодо декларування доходів, отриманих  у 2020 році, вже виконали майже 5 тисяч мешканців Рівненщини, які задекларували більше 630 млн. гривень. За поданими деклараціями визначено до сплати 10 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 1,8 млн. грн. військового збору. Декларації про «мільйонні статки» подали 25 громадян на суму майже 84 млн. гривень.

Нагадаємо, що Податковим кодексом України визначено категорії громадян, які зобов’язані подати річну декларацію про майновий стан і доходи.

Обов’язковому декларуванню підлягають:

– доходи, з яких при нарахуванні або виплаті податок на доходи фізичних осіб не утримувався;

– доходи від особи, яка не є податковим агентом (наприклад від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільськогосподарської продукції фізичним особам та інші);

– доходи у вигляді спадщини  та подарунків від осіб, які не є членами сім’ї  І та ІІ ступеня споріднення;

– доходи від продажу інвестиційних активів;

– іноземні доходи та деякі інші, в передбачених Кодексом випадках.

Можна обрати зручний для себе спосіб подачі декларації:

– особисто або уповноваженою на це особою;

– надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

– засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Наразі, в умовах карантинних заходів, оптимальним варіантом є  направлення декларації засобами електронного зв’язку.

Для цього можна скористатися електронним сервісом в «Електронному кабінеті», який передбачає часткове автоматичне заповнення декларації на підставі ваших облікових даних, відомостей щодо нарахованих та виплачених доходів, наявних в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків та відомостей щодо об’єктів нерухомого або рухомого майна.

Граничний термін подання такої  декларації за звітний 2020 рік – 30 квітня 2021 року. 

Благодійна допомога як один з видів доходу, що підлягає декларуванню

В Головному управлінні ДПС у Рівненській області продовжують надавати роз’яснення щодо кампанії декларування доходів громадян, отриманих у 2021 році.

Звертаємо увагу, що одним із видів доходу, який підлягає декларуванню, є благодійна допомога, але лише в окремих випадках.

Так, будь-яка благодійна допомога (у будь-якій її формі) щодо цілей оподаткування 

поділяється на цільову та нецільову. Цільова допомога – це благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

У разі дотримання визначених Податковим кодексом України (далі – ПКУ) умов цільова допомога у будь-якій сумі не включається до оподатковуваного доходу платника податку. Все інше, що не відповідає визначеним  вимогам цільової благодійної допомоги, оподатковується відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ.

Передусім, оподаткуванню підлягає допомога, сукупний розмір якої на рік перевищує граничний розмір доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги. Тож у поточному році можна отримати матеріальну допомогу, яка не перевищує 3180 грн. і при цьому бути звільненим від оподаткування (у 2020 році така сума становила 2940 грн.). 

Зверніть увагу,  у разі, якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує зазначений розмір, вона включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи і підлягає оподаткуванню за ставкою 18%  податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору.

Зазвичай, податки утримує надавач нецільової допомоги у джерела виплати, звітуючи про це перед податковою у відповідному податковому розрахунку. Проте, платник податку, що у поточному році отримав такого роду допомогу від декількох благодійників, має власноруч подати декларацію про майновий стан і доходи до 30 квітня наступного року.

Отже, якщо ви у 2020 році отримували нецільову благодійну допомогу від декількох благодійників і розмір такої допомоги перевищив 2940 грн., вам необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи у строк до 1 травня 2021 року.

Електронні сервіси ДПС для громадян

В Головному управлінні ДПС у Рівненській області нагадують жителям Рівненщини, що для спілкування з податковою службою громадяни можуть використовувати електронний сервіс ДПС: інформаційно-телекомунікаційну систему «Електронний кабінет», основними критеріями якого є – зручність, оперативність, економічність,  та які закладено в основу всіх електронних сервісів ДПС , що стали надійними помічниками в отриманні важливої інформації як суб’єктами господарювання так і пересічними громадянами в період карантинних обмежень.

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС.

Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси для громадян в окремий Е-кабінет, який надає можливість:

– доступу до реєстраційних даних та даних про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів);

– доступу до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю;

– подання декларації про майновий стан і доходи;

– отримання відомостей про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків.

Крім того, для оперативного отримання інформаційно-довідкових послуг радимо звертатись до Контакт-центру ДПС.

Зокрема, оперативно отримати інформаційно-довідкові послуги можна:

– скориставшись Загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом www.zir.tax.gov.ua (мобільний додаток «ЗІР ДПС» можна безкоштовно завантажити на власні мобільні пристрої, скориставшись інтернет-магазинами: AppStore та GooglePlay);

– звернувшись до Контакт-центру ДПС за тел. 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів, з мобільних телефонів – за тарифами операторів мобільного зв’язку).

У неробочий час є можливість залишити запитання за допомогою сервісу «Залиште питання – ми Вам зателефонуємо» на електронну адресу: idd@tax.gov.ua (без використання кваліфікованого електронного підпису). Електронні листи повинні бути розміром не більше 976 Кб, або до 1 млн. символів. 

Для самостійного пошуку відповіді на запитання необхідно зайти в мережу Інтернет на Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс або на офіційний вебпортал ДПС у розділ «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс».