Любителі тихого полювання: остерігайтесь отруйних грибів!

Грибний сезон в самому розпалі. Любителі тихого полювання масово вирушають в ліс, аби задовольнити свій азарт від пошуку грибів, а потім звісно приготувати та скуштувати «впольований» делікатес. Проте нажаль в цей період зростає і кількість випадків отруєння дикорослими грибами.

Всі грибники добре знають про існування отруйних грибів, при цьому кожен з них впевнений, що зможе відрізнити їх від їстівних. Більшість людей, які вижили після грибного отруєння, стверджують, що збирали лише їстівні гриби.

Найбільше насторожує те, що постійно серед отруєних грибами є діти, врятувати яких вдається дуже рідко. Із 100 дітей, які отруїлися грибами, 5 – 6 гинуть, а 25 – 30 стають інвалідами на все життя!

В кожному окремому випадку має значення, коли розпочато лікування: чим раніше, тим більше шансів не поповнити сумну статистику смертності та легше вилікуватися. Пам’ятайте, якщо їсти незнайомі гриби для дорослого – рівноцінне самогубству, то годувати дітей грибами – це вбивство!

Основні причини отруєнь грибами: 

– вживання отруйних грибів;

– неправильне приготування умовно їстівних грибів;

– вживання старих, або зіпсованих їстівних грибів; 

– вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезовики мають своїх небезпечних двійників).

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Причому симптоми отруєння можуть з’явитися, як уже через годину, так і через добу. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Спеціалісти рекомендують:

– купувати гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (організованих ринках, магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), – при наявності довідок ветеринарно-санітарної експертизи. Уникайте стихійних ринків;

– збирати і купувати тільки ті гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.

Перші дії при отруєнні грибами:

– викличте «екстрену медичну допомогу»;

– терміново промийте шлунок (випийте 5-6 склянок кип’яченої води, або блідо-рожевого розчину марганцівки),

– натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювання,

– коли промивні води стануть чистими, дайте потерпілому активоване вугілля (1 таблетка на 10 кілограмів ваги).

І в жодному випадку не можна займатися самолікуванням, потрібно негайно їхати в лікарню! Від того, наскільки швидко провести очищення організму, залежить результат лікування. А отруєння грибами піддається лікуванню дуже важко.

Начальник відділу ОППЗ та ЦЗ Вараського РУ ГУ ДСНС України у Рівненській області

А.МУРАВИНЕЦЬ