День знань на РАЕС: відбувся семінар-форум про професійний розвиток жінок в атомній енергетиці

На Рівненській АЕС відбувся семінар-форум «Професійний розвиток жінок в атомній енергетиці», організаторами якого є НАЕК «Енергоатом», громадські організації WiN Ukraine та Атомпрофспілка.

Одноденний захід пройшов у Палаці культури РАЕС, а його учасницями стали 34 представниці різних структурних підрозділів електростанції. Спікерами події виступили представники WiN Ukraine, Міжнародного агентства з атомної енергії та Рівненської АЕС. Програма заходу була поділена на дві частини, що передбачала навчальну секцію про перспективи та нові тенденції ядерної енергетики із цікавими доповідями і презентаціями, а також мотивуючу частину з інтерактивною лекцією та практичними вправами. Зокрема в рамках семінару-форуму його учасниці взяли участь в анонімних опитуваннях, які стосувалися уявлення щодо гендеру та реалізації рівних можливостей для чоловіків і жінок у Компанії.

Директор з регіонального розвитку та співробітництва WiN Ukraine Наталія Клос відповіла на основні запитання щодо гендеру та різниці між цим поняттям і фемінізмом, повідомила як гендерні стереотипи сприяють підтримці гендерної нерівності, а також як ця тема відображена на законодавчому рівні в Україні, в українських традиціях та як відповідає на виклики сучасності. «У першу чергу, ми повинні розглядати людину як професіонала, а не її стать, – наголосила під час виступу Наталія Клос. – Дуже приємно чути надихаючі історії від жінок Рівненської АЕС, які змогли реалізуватися в обраній для себе сфері та, водночас, бачити підтримку керівництва електростанції. Це є гарною мотивацією професійного зростання, а також помітним маркером розвитку галузі».

Генеральний директор РАЕС Павло Павлишин зауважив, що питання професійного розвитку жінок сьогодні актуальне в усьому світі, тобто це тенденція не лише атомної енергетики. «Щодо Рівненської АЕС, для нас головне – бажання працювати, будувати кар’єру, розвиватися. На першому плані – знання та якість роботи. Ми ніколи не розділяли і, певен, не будемо ділити наш колектив за гендером. Професіоналізм – перш за все», – підкреслив Павло Павлишин.

До івенту долучилося чимало інших провідних спікерів через онлайн-платформу Zoom. Директор відділу людських ресурсів МАГАТЕ, у минулому співробітник ООН (UNICEF, ESCAP, UNOPS) та Міжнародного фонду сільгоспрозвитку (IFAD) Пітер Фробель та спеціаліст Департаменту ядерної енергетики МАГАТЕ, у минулому заступник голови Держатомрегулювання України Тетяна Кілочицька презентували учасницям семінару-форуму політику Агентства із дотримання гендерного паритету. Із не менш важливою темою «Жінки в енергетичному секторі – погляд зсередини та ззовні» виступила експертка WiN Ukraine, начальниця відділу міжнародної співпраці Держагентства з управління зоною відчуження Катерина Павлова. Представниця Шведського органу з радіаційної безпеки Беата Мах висловила сподівання, що співпраця із Енергоатомом та майбутні спільні проєкти допоможуть підвищити усвідомлення питання гендерної рівності у ядерній сфері в Україні та рівноцінного балансування професійного й сімейного життя як у жінок, так і чоловіків.

Про особливості лідерства в сучасному світі та роль жінок у розвитку цього феномену розповіла мотиваційний коуч WiN Ukraine Олена Юзькова, яка також залучила учасниць заходу до виконання практичних вправ по роботі із власним брендом, з розвитку лідерства та формування плану особистого й професійного розвитку. «Ви робите круту справу в крутій галузі, – звернулася до учасниць семінару-форуму О. Юзькова. – Відомі політтехнологи з різних країн, з якими я мала честь співпрацювати, якось сказали – звертайте увагу на дві речі, які будуть виграшні впродовж наступних десятиліть – це жіноче лідерство та екологія. І ті організації, які розумітимуть це та ставитимуть на це, завжди виграватимуть, матимуть більше інноваційного, цікавого та результативного».

Як повідомив заступник генерального директора Рівненської АЕС з персоналу Ігор Вітковський, нині третину працівників підприємства складають жінки і чимало серед них обіймає технічні або ж керівні посади: «Ми спостерігаємо тенденцію, що все більше жінок працевлаштовуються у технологічні, експлуатаційні підрозділи, де раніше вони були у меншості. Тому приємно, що сфери діяльності жінок розширюються і вони демонструють дійсно високі професійні знання, відповідальність і працелюбство».

Про те, як діє гендерна політика НАЕК «Енергоатом» на майданчику Рівненської АЕС та чому її важливо реалізовувати, а також про подальші перспективи у цьому напрямі розповіла економіст управління капітального будівництва Лариса Мельник. Також про власний досвід побудови професійної кар’єри та про подолання гендерних стереотипів на цьому шляху розповіла інженер групи технічної документації електричного цеху РАЕС Анна Кужелєва.

За словами модератора події – начальника відділу роботи з громадськістю департаменту з комунікацій Енергоатома Ренати Яресько, найближчим часом у Компанії буде розглянуто питання щодо формування на кожній АЕС робочих груп з гендерних питань у складі як жінок, так і чоловіків.

«Гендерна політика це не тільки про рівні права і можливості, це й про сімейні цінності. Адже колектив це теж сім’я, а тому тут першочергово має бути місце повазі, взаєморозумінню, гармонії та відсутності будь-яких проявів дискримінації як за гендером, так і за віком. Аналізуючи анонімні анкети, я була приємно вражена, що наші учасниці вважають, що кар’єра не впливає на сімейні стосунки, а виконання домашніх та батьківських обов’язків не впливає на професійний розвиток. Тому це наш фундамент в побудові гідних умов праці та підвищенні престижності професій в атомній енергетиці», – підкреслила Рената Яресько.

Вона також повідомила інформацію, делеговану їй Атомпрофспілкою, що найближчим часом планується внести зміни до колективного договору Компанії з виокремленням розділу, пов’язаного з гендерним питанням. У свою чергу, голова Первинної профспілкової організації РАЕС Іван Мельник наголосив, що гендерна рівність – це демократичний вектор будь-якого суспільства, поруч з тим, важливо дотримуватися гендерного компромісу, де жінки зберегли б свою жіночність, а чоловіки – мужність.

Юлія Кулаєва

Фото: Надя Тимофєєнко