Атомна енергетика – галузь, яка повинна розвиватись

18 серпня в Києві громадська організація «Українське ядерне товариство» спільно з НАЕК «Енергоатом» провели науково-практичну конференцію з культури безпеки: «30 років на варті безпеки: досягнення, пріоритети та плани».

У заході взяли участь провідні фахівці у сфері атомної енергетики, науковці, ветерани галузі, представники МАГАТЕ, ВАО АЕС та компаній Westinghouse, Polenergia, Framatome. Під час зустрічі учасники обговорювали напрями подальшого розвитку атомно-енергетичного комплексу держави та питання підвищення рівня безпеки атомних енергоблоків.

Атомна енергетика – це джерело екологічної, низьковуглецевої, економічно рентабельної електроенергії, чистої енергії майбутнього. Таким є переконання спільноти провідних атомників України та світу. Задля подальшої безпечної експлуатації ядерних установок атомники безперервно підвищують рівень їхньої безпеки, періодично підсумовуючи спільні напрацювання. У двох секціях науково-практичної конференціїсвої напрацювання презентували 17 доповідачів, які проаналізували вплив людського фактору, етапи становлення системи підготовки персоналу, питання лідерства, здобутки та досягнення галузі, виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки, оптимізацію технічного обслуговування і ремонту, важливість співпраці з ВАО АЕС тощо.

Заступник начальника цеху дезактивації та радіоактивних відходів РАЕС Володимир Горбунов представив колегам доповідь про постійно діючу робочу групу електростанції «Ядерна адвокація». Як відзначив Володимир, ідея створення такої групи виникла з об’єктивних причин: на фоні зміни клімату постала гостра потреба створення потужної сили, яка б лобіювала інтереси атомної генерації як єдиного екологічно чистого джерела електроенергії.

«Тема презентації – «Ядерна адвокація, як інструмент позитивного впливу на ставлення  населення до безпеки атомних станцій». Основне досягнення, це, безумовно, ребрендинг – впровадження нового логотипу Рівненської АЕС зі стилізованою градирнею та лелекою, який символізує Поліський край. Вагомим здобутком робочої групи є розробка та впровадження нового офіційного сайту РАЕС. Працювали спільно із управлінням інформації та зв’язків з громадськістю, службою інформаційних технологій, навчально-тренувальним центром, керівництвом станції. Крім цього, ведеться потужна просвітницька робота щодо переваг атомної генерації серед школярів, студентів, населення», – прокоментував Володимир Горбунов.

За словами генерального директора РАЕС Павла Павлишина, атомна енергетика сьогодні — це вразлива та водночас стратегічно важлива галузь, проте ставлення громадськості до неї неоднозначне. «Робоча група «Ядерна адвокація» в простій, доступній формі фахово допомагає формувати позитивний імідж атомної генерації. Важливо оперативно доносити до людей всю правдиву інформацію про діяльність АЕС, адже ядерна енергетика на сьогодні одна з найбільш чистих джерел електроенергії у світі. Колектив Рівненської АЕС прагне бути відкритим та працювати для людей, – прокоментував Павло Павлишин. – Щодо стану культури безпеки на РАЕС, то за підсумками спеціального оцінювання діяльність електростанції упродовж останніх років оцінюється хорошим рівнем. Задля підвищення безпеки енергоблоків РАЕС впроваджується велика кількість проєктів з модернізацій, відповідно до затверджених графіків виконуються всі заплановані заходи. Також важливо, щоби покращувалося відповідальне ставлення людей до роботи, а, головне – до безпечної експлуатації енергоблоків, це було й залишається в пріоритеті для діяльності Рівненської АЕС».

Подяки за вагомий внесок у безпечну експлуатацію ядерних енергоблоків та розвиток культури безпеки отримали колективи всіх діючих АЕС України. Відзначили Почесними грамотами НАЕК «Енергоатом» за практичний розвиток культури безпеки, високі показники в праці та прихильність принципам культури безпеки також і рівненських атомників: Володимира Горбунова, начальника дільниці з ремонту арматури турбінних відділень Дмитра Боюку та заступника начальника лабораторії хімічного цеху Тетяну Зикій.

Підсумовуючи науково-технічну конференцію т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив, що Компанія завжди усвідомлювала всю повноту відповідальності за безпечну експлуатацію ядерних об’єктів: «Високі стандарти в ядерній та радіаційній безпеці – це пріоритет, який завжди займатиме чільне місце в процесі експлуатації ядерних установок. А забезпечують дотримання цих стандартів своїми фаховими знаннями, вміннями, навичками та прагненням до вдосконалення – високопрофесійні спеціалісти нашої галузі».

Віта Нишкалюк, Ірина Жук

www.rnpp.rv.ua