Податкова інформує


За рахунок податку на нерухоме майно місцеві бюджети Рівненщини поповнились на 21,3  мільйона гривень

На Рівненщині за 3 місяці 2021 року до місцевих бюджетів надійшло 21,3 мільйона гривень податку на нерухоме майно. За словами начальника ГУ ДПС у Рівненській області Віталія Чуя, це на 4,9  мільйона гривень більше, ніж за аналогічний період минулого року. 

Зокрема, юридичні особи сплатили понад 19 млн. гривень, фізичні особи – власники нерухомості, перерахували більше 2 млн. гривень цього податку.

Нагадаємо, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової або нежитлової нерухомості. Податок нараховується на загальну площу об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток.

При цьому пільгові розміри майна для фізичних осіб, на які не застосовується ставка податку, становлять для квартири чи декількох квартир незалежно від їх кількості – 60 кв. метрів; для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – 120 кв. метрів; 
для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – 180 кв. метрів.

Водночас, пільги з податку у вигляді неоподатковуваних квадратних метрів (60, 120 та 180) для фізичних осіб не застосовуються: до об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності); до об’єктів оподаткування, якщо їх загальна площа перевищує 300 кв. метрів (для квартири, квартир), 600 кв. метрів (для будинку, будинків), 900 кв. метрів (для різних типів житлових об’єктів).

Ставки податку встановлюються органами місцевого самоврядування. 
Також варто зазначити, що відповідно до норм Податкового кодексу України, за наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи-платника податку, загальна площа якого перевищує 300 кв. м (для квартири) та/або 500 кв. м (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 грн. на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості.

 

Запитували-відповідаємо

Чи оподатковується передача автомобіля фізичною особою іншій фізичній особі за довіреністю?

В період проведення кампанії декларування доходів громадян, виникає ряд запитань щодо оподаткування різних видів доходів, зокрема, постає питання чи оподатковується дохід від передачі автомобіля фізичною особою іншій фізичній особі за довіреністю.

В Головному управлінні ДПС у Рівненській області пояснюють, що відповідно до ст. 1000 Цивільного кодексу України  за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. У такому випадку правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки довірителя.

Зауважимо, що на підставі нотаріально засвідченого доручення, у разі передачі права користування та розпорядження майном фізичною особою-власником майна (довірителем) іншій особі, право власності на майно залишається незмінним, тобто не здійснюється відчуження майна, і право розпорядження власністю залишається за довірителем-власником. У такому випадку не виникає і обставин для оподаткування, а отже немає об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Проте, у разі відчуження рухомого майна повіреною особою відбувається перехід права власності, а оподаткування доходу, отриманого довірителем від такого відчуження, здійснюється у порядку, визначеному ст.173 Податкового кодексу України.

Беручи до уваги те, що повірена особа не може здійснити відчуження рухомого майна без підтверджуючого документа про сплату податку на доходи фізичних осіб, в такому випадку вона повинна повідомити фізичну особу-довірителя про факт продажу рухомого майна, яка зобов’язана самостійно визначити і сплатити суму податку до здійснення операції з відчуження такого рухомого майна.

Зверніть увагу, що повірений також може визначити і сплатити суму податку від імені та за рахунок довірителя до здійснення операції з відчуження рухомого майна у разі, якщо таке право передбачено договором доручення.
Головне управління ДПС у Рівненській області