На РАЕС обговорили питання щодо впровадження палива Westinghouse

На Рівненській АЕС відбувся візит представників компанії Westinghouse (Швеція) щодо обговорення питань проєктування стенду з інспекції та ремонту ядерного палива.

У рамках заходу відбулася нарада за участю фахівців Рівненської АЕС, компанії Westinghouse, Дирекції НАЕК «Енергоатом» та ВП «Атомремонтсервіс». У рамках заходу гості відвідали центральний зал реакторного відділення та сховище свіжого ядерного палива енергоблоків №№1, 2 для ознайомлення з компонуванням обладнання та отримання вихідної інформації для розробки стенду з інспекції та ремонту ядерного палива.

За словами начальника відділу ядерної безпеки РАЕС Вадима Бориса, стенд для інспекції та ремонту палива Westinghouse потрібен для проведення планових інспекцій при проведенні дослідної експлуатації паливних збірок компанії Westinghouse. Аналогічний стенд для енергоблоків типу ВВЕР-1000 вже є в Україні – у ВП «Атомремонтсервіс». У 2019 році роботи з інспекції ядерного палива були проведені на енергоблоці №4 РАЕС. На стенді було виконано візуальний огляд паливної касети на наявність різних механічних пошкоджень, відсутність сторонніх предметів та вимірювання її геометричних характеристик. У ході поточної наради на майданчику Рівненської АЕС додатково обговорено питання підготовки документації та поточний стан проєктування дослідної партії паливних збірок компанією Westinghouse.

«НАЕК «Енергоатом» підписано контракт на розробку та постачання дослідної партії паливних збірок для реакторів типу ВВЕР-440, тож Westinghouse готує необхідну технічну документацію. Контрактом також передбачено виготовлення стенда для інспекції та ремонту палива. Стенд дозволить виконати контроль параметрів збірки, ультразвуковий контроль тощо, що дає додаткову інформацію про умови експлуатації та стан паливної збірки в процесі експлуатації», – прокоментував Вадим Борис.

Заступник директора Дирекції з ядерної та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Павло Лашевич зазначив, що візит фахівців Westinghouse відбувся успішно, зокрема завдяки відкритому діалогу та готовності персоналу Рівненської АЕС до впровадження американського палива: «Результатом візиту стало визначення шляхів та планування наступних кроків для виконання такої амбітної мети, як впровадження палива компанії Westinghouse для реакторів типу ВВЕР-440 в Україні». Концептуальний дизайн стенду інспекції паливних збірок ВВЕР-440 компанія повинна надати на розгляд до березня 2022 року.

У свою чергу, фахівці Westinghouse подякували рівненським атомникам за гостинність та максимальну відкритість у всіх питаннях, які їх цікавили. «Зібрані дані та результати обходів будуть покладені в основу звіту про сумісність того обладнання, яке ми плануємо виготовляти», – зауважив провідний фахівець з обслуговування реакторного обладнання Westinghouse Андреас Фристедт Аблад.

Нагадаємо, що наразі триває реалізація Програми диверсифікації ядерного палива для реакторних установок ВВЕР-1000, у рамках якої шість енергоблоків України завантажені паливом ТВЗ-WR. Планується, що у 2025 році в активну зону реактора енергоблоку №2 РАЕС буде завантажено першу партію з 12 паливних збірок, яка має перебувати у дослідній експлуатації впродовж 4-6 років. Минулого місяця на РАЕС було поставлено перші касети ТВЗ-WR для енергоблоку №3.

Юлія Кулаєва

Фото: Надія Тимофєєнко

www.rnpp.rv.ua